Stań ponad liczbami, odejdź od roli szeregowego pracownika i stań się partnerem biznesowym.

Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ z fragmentatorami

Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ powinny być znane każdemu analitykowi. Warto je znać również, gdy Excela wykorzystujemy do prostych działań. Funkcje te istnieją już od bardzo dawna, wykorzystywano je intensywnie zanim powstały tabele przestawne. Ich działanie różni się od zwykłej sumy dwiema cechami. Po pierwsze obliczenia wykonywane są tylko na widocznych komórkach, czyli jest to świetne narzędzie do analizowania filtrowanych tabel danych oraz pokazywania wyników w dashboardach. Po drugie funkcje te nie służą tylko do sumowania, mogą wykonywać też inne przeliczenia w zależności od zadanych parametrów.

Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE – składnia

Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE potrzebuje dwóch parametrów. W pierwszym określamy jaką tak naprawdę funkcję chcemy użyć, ale dodatkowo też czy chcemy aby funkcja uwzględniała ukryte komórki. Warto o tym pamiętać, bo komórka ukryta przez polecenie ukryj wiersze/kolumny to nie taka sama komórka jak ukryta podczas filtrowania zakresu danych. Drugi parametr to zakresy danych na których ma pracować formuła.

Formuła SUMY.CZĘŚCIOWE  parametry

Funkcja AGREGUJ – składnia

Funkcja agreguj ma bardzo podobne działanie do sum częściowych ale jest bardziej rozbudowana. Obsługuje ona 19 różnych miar. Względem sum częściowych jest rozbudowana o dodatkowe funkcje statystyczne takie jak dominanta, mediana, kwartyle itp. Numer funkcji podajemy jako pierwszy parametr.

Formuła AGREGUJ  parametry

Drugi parametr określa opcję obliczeń czyli jakie komórki funkcja ma ignorować a jakie uwzględniać w obliczeniach. Chodzi o komórki ukryte, z błędami czy zagnieżdżenia funkcji. Trzeci i kolejne argumenty prawie w każdym przypadku będą dotyczyły zakresów danych na jakich chcemy pracować. Specyficzne ustawienia dla odwołań dla tabel można sprawdzić też pod tym linkiem LINK.

Formuła AGREGUJ  opcje

Praktyczne użycie funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ

Zajmiemy się teraz prostym ale praktycznych przykładem zastosowania funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ. Mamy przygotowane przykładowe dane. Do wygodnego stosowania filtrów oraz aby było możliwe używanie fragmentatorów, zamieniamy te dane na tabelę. Najprościej jest użyć do tego skrótu Ctrl+T.

Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ - Przygotowanie danych

Następnie dodajemy fragmentatory. Jak sprawnie i właściwie korzystać z fragmentatorów możesz przeczytać w tym wpisie ….. Fragmentatory jakie dodaje to miesiąc, kategoria i nazwa produktu.

Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ - dodanie fragmentatorów

Policzymy sobie trzy rodzaje wartości – sumę, wartość średnią oraz wartość maksymalną za pomocą obu formuł. Miary te policzymy dla przychodu i ilości produktów.

Zastosowanie funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE

Wprowadzamy najpierw funkcję SUMY.CZĘŚCIOWE, która ma policzyć sumę częściową przychodów. Jako pierwszy parametr wpisujemy 9, który oznacza, że wartości chcemy zsumować.

Wstawianie sumy częściowej

Jako drugi parametr podajemy zakres danych, czyli w tym przypadku kolumnę „Przychód”.

Sumy częściowe - ustawienie zakresu

Kolejne wartości liczymy w podobny sposób. Dla średniej wybieramy numer funkcji 1, a dla wartości maksymalnej 4. Do policzenia tych samych miar ale dla ilości produktów wystarczy, że zmienimy odwołanie. W ten sposób otrzymujemy komplet interesujących nas wartości.

ZASTOSOWANIE FUNKCJI AGREGUJ

Przechodzimy do wyliczenia tych samych wartości z użyciem funkcji AGREGUJ. Dla policzenia sumy przychodów podobnie jak wcześniej jako pierwszy argument podajemy numer funkcji i też jest w tym przypadku suma jako numer 9.

Funckja AGREGUJ - wybór funkcji

Drugi parametr określa nam jakiego rodzaju wartości chcemy pominąć w obliczeniach. Wybieramy tu opcję ignorowania wartości ukrytych, błędnych i zagnieżdżeń funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE oraz AGREGUJ.

Funckja AGREGUJ - wybór opcji

Jako trzeci parametr podajemy zakres danych czyli kolumnę Przychód. Do wyliczenia wartości średniej dajemy numer funkcji 1, a dla wartości maksymalnej numer 4. Dla obliczeń dla ilości produktów zmieniamy tylko odwołanie. W ten sposób otrzymujemy zestaw formuł, które dają takie same wyniki jak funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE.

Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ

Podsumowanie

Jak widać funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ są bardzo proste w użyciu, a co ważniejsze jest dla nich wiele praktycznych zastosowań. Możemy dzięki nim bardzo wygodnie filtrować i analizować zestawy danych, a także użyć do tak zaawansowanych rzeczy jak budowanie dashboardów. To funkcje, które powinien znać każdy użytkownik, szczególnie jeżeli ktoś słabo zna tabele przestawne to może użyć tych funkcji do otrzymywania interesujących go wyników.

Funkcja SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ z fragmentatorami

Plik z omawianym przykładem i zastosowaniem funkcji SUMY.CZĘŚCIOWE i AGREGUJ możesz pobrać klikając ponizęj.

Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Pokaż wszystkie komentarze

Pobierz za darmo ebooka z 8 rzeczami które na zawsze zmienią Twoją pracę z Excelem

Alademia Analitykow newsletter
0
Spodobało Ci się? Zostaw komentarzx